Antika tamiri

ANTİKA TAMİRİ  & ANTİKA CİLA

ANTİKA MOBİLYALARINIZIN GOMALAK CİLA  TAMİR VE BAKIM İŞLERİNİZİ İTİNA İLE EĞİTİMLİ USTALARIMIZ TARAFINDAN YAPMAKTAYIZ.

CİLA SEDEF TAMİR TALEPLERİNİZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ....

0530 159 86 85 - 0539 655 63 63 

ZEKİ ANTİK  cila uygulamasının mobilya ve ahşap yüzeylere ömürde bir defa yapılabileceği düşüncesinden hareketle kullanılan malzemede kesinlikle kaliteden ödün vermiyoruz. Ayrıca cila uygulaması yaparken de bu anlayışımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız çalışmaları karşılaştırma yaparak farkı çok iyi anlayabilirsiniz.

  

ZEKİ ANTİK SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

    Antikayı yeni nesillere aktarabilmek, parçası olduğumuz bu müthiş tarihi daha çok kişiyle paylaşmak ve geçmişin günümüzü aydınlatması için faaliyet göstermeye başladık.

    ZEKİ ANTİK 1980´ den beri ÜSKÜDAR´ da Antikaya ilgisi olanların, koleksiyonerlerin, dekorasyoncuların ve antika ticareti ile uğraşan esnafların aradıklarını bulabilecekleri, ellerindeki  eserleri değerlendirebilecekleri bir mekan olmanın yanı sıra          ´´ Mirasımıza Sahip Çıkmak ´´ düşüncesi ile mobilyadan küçük objelere ve tüm dünya ülkelerinin dekorasyon ürünlerini bulabileceğiniz, tamir, bakım ve restorasyon işlerini tecrübeli ustalarımız tarfaından yaptırabileceğiniz bir firmadır. 

    Şirketimiz 1994 yılından itibaren Avrupa ülkelerinden kültürümüze ait Antik eserlerin ithalinin yanı sıra diğer ülkelerin kültür ve sanatını taşıyan antika ürünlerin genelinin ithalini yaparak müşterilerimizin ve antika sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

 

YAPMAKTA OLDUĞUMUZ İŞLER

Antikalarınızın nesiller boyu yaşamasını mı istiyorsunuz? Yapmanız gereken işlemler çok kolay…

Aile yadigarı antikalarınıza gözünüz gibi baktığınızı biliyoruz. Ancak buna rağmen güvelerden toz ve kirin zararı etkilerinden koruyamadığınızı da! O halde önerilerimize kulak verin. Tabii antikalarınızın nesiller boyu yaşamasını istiyorsanız!
Antika Eşya Bakımı Hakkında Temizlik: Antika mobilyaları korumanın yolu düzenli yapılan temizlikten geçer. Haftada bir yapacağınız “zararsız” temizlikler antikalarınızın ömrünü uzatır.
Tozunu alın: Toz antika eşyaların bir numaralı düşmanı! Uzun zaman eşyanın üzerinde kalması asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir.
Haftada bir yapılan toz alma işlemi mobilyanızı bu tür etkilerden korur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta mobilyanızın temizliğini deterjanlı ya da sabunlu bir bezle değil doğal bir kıllı fırça yardımıyla yapmanız. Zira deterjan ya da saf olmayan sabunlar mobilyanızın cilasını bozup ve kötü bir görüntüye neden olabilir. Daha derin bir temizlik içinse elektrostatik bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu tür bezler bilgisayar ekranlarını temizlemek için tasarlanmışsa da antika mobilyalarınız için de pekala kullanılabilir.
Vazo ayna tabak gibi narin parçalarınızı ise patiska gibi sık dokunmuş bezlerle silebilirsiniz.
Cilalayın: Antikaların bakımında cila önemli. Ama nasıl cilalandığı daha da önemli. Bu nedenleahşap ve ahşap kaplamalı antika mobilyalarınızı cilalarken elinizin ayarını hafif konuma getirmenizi tavsiye ediyoruz.
Temiz yumuşak bir bezle az miktarda bildiğimiz pasta cilayı temiz yüzeye sürün (tozu alınmıştı zaten değil mi?!) Bir dakikalığına cilayı kurumaya bırakın aman fazla bekleyip iyiden iyiye kurumasın. Nazikçe bir başka temiz bezle cilalama işlemine başlayın. Sadece yumuşak pamuklu bezler kullanın ve havlu ya da yüzeyi dokulu bezlerden uzak durun.
Önlemler: Kuvvetli ışığa karşı gardınızı alın mobilyaları güneşin güçlü ultraviyole ışınlarından korumak onları nesiller boyu kullanmanın en garantili yoludur. Antika mobilyaların direkt güneş görmemesi gerekir çünkü ışık mobilyanın cilasını bozar. Siz en iyisi güneşin batmasına yakın gögeliğinizi açın işinizi sağlama alın.
Ahşap ve kaplama: Eğer ahşap ya da kaplamalı mobilyalarınız toz durumunu aşıp kir mertebesine erişmişlerse yıkamak mümkün. Bir kovada ya da geniş bir kasede bir kaç damla Photo-Flo (fotoğraf malzemeleri satan yerlerden sağlayabileceğiniz bir deterjan türü) eklediğiniz damıtılmış suyla gerçekten çok sulandırılmış bir solüsyon hazırlayın. Sadece parmağınızı karışımda bir iki çalkalayarak hafifçe köpüklendirin.
Yumuşak bir bezi karışıma daldırın nemli olacak şekilde iyice suyunu sıkın ve dikkatli bir şekilde yüzeye sürün. İlk etapta ufak bir bölgede test yayın misali deneme yapın. Kaplamaları kalkmış dökülmüş yerlerden uzak durun.
YALDIZLI PORSELENLER: Kenar kısımları yaldızlı veya ortaları el işi boyanmış porselen tabaklar sodalı su ile yıkanmamalıdır.Sodalı su ile yıkandığı zaman motiflerin ve yaldızların üzerinde meydana gelecek lekeler hiçbir zaman çıkmayacaktır.Bu tip porselenleri ılık su ile yıkamak doğru olur.Yumuşak bir sabun ile ılık suyu köpürtmek ve bu porselen suda yımamak gerekir.
ANTİKA EŞYALARIN BAKIMI: Eğer evde antika eşyalarınız varsa,sık sık pencelerenizi açmayı unutmayın.Bu şekilde içeri biraz daha rutubet girmesini sağlayabilirsiniz.Çünkü biraz fazla kuru hava mobilyaların üstünde çatlaklar meydana getirebilir ve bunu tam anlamıyla onarmak imkansızdır.
YALDIZLI ÇERÇEVELER:Yaldızlı çerçeveleri temizlemek istiyorsanız;süngeri sirkeye batırıp bu çerçevelerin üstünden geçin.

CİLA

Mobilyalarınızın yüzeylerini dış etkenlere karşı dayanıklılığını arttırmak, dekoratif bir görünüm kazandırmak, amaçlı uygulanan bir işlemdir

Natürel Cila

zemin düzenleyici süt kaplama üzerine uygulanır daha sonra polyester dolgu veya poliüretan dolgu atılır.Son aşamada akrilik vernik ile parlak ipekmat ve mat olarak uygulaması yapılır

Polyester

Hem cila hem lake yerine uygulanabilen kalın katmanlı istendiğinde parlatmaya da elverişli bir uygulamadır.

LAKE

Lake nedir?

Oldukça parlak bir mobilya cilası olan lake, renksiz ya da renkli olabilir. Çin´de başlayan bu cilalama yöntemi, Avrupa´da 1600´lü yıllarda kullanılmaya başlanmış.

Neden lake?

Lakenin pürüzsüz görünümü sıradan bir tahta parçasını muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.

Lake nasıl yapılır?

Lake cila, pek çok kimyasalı, itinalı bir zımparalamayı ve çok katmanlı astarlamayı gerektiren bir yöntemdir; kısacası tam anlamıyla ustalık gerektiren bir iştir.

Lake cila için uygun olmayan mobilya türü var mıdır?

Parlak cilalar mobilya üzerindeki darbeleri ortaya çıkarır; bu nedenle lake, girintili çıkıntılı ahşaplar ile düz ve temiz olmayan yüzeyler için uygun değildir. Bu özellikteki ahşaplar ekstra hazırlama aşamasından geçerek (zımpara ve boya) lake cila için uygun bir hale getirilebilir.

Lake görünümünü başka hangi yollarla elde edebiliriz?

Bazı usta boyacılar lake görünümünü ultra-parlaklıktaki sprey boyalarla elde edebiliyor. Böyle bir etkiyi kendiniz yaratmak istediğiniz takdirde fırça ile uygulayabileceğiniz bir lake cilası kullanın. Boyama esnasında cilayı solumamak için maske takmayı unutmayın.

ESKİTME MUMLAMA

Boyanmış mobilya yüzeylerine estetik görünüm vermek ve antika tazında bir görünüm vermek amacıyla kullanılan cilalama yöntemidir. Eğer bunu kendim yapabilirim derseniz internette bazı uygulamalar bulabilirsiniz fakat bu eşya benim için değerli riske atamam derseniz sizin için biz yaparız.

PARLATMA

Eskimiş mobilyalarınızı eski günlerine döndürmek için neler yapılmadır.Amatörce parlatma ve bakım işleri yapmak isteyenler intenet üzerinde bazı uygulamalar bulabilirler. Fakat değerli antika mobilya sahipleri hiç riske girmeden bizim gibi uzmanlardan yardım alsınlar.Uzman mobilya tamiri ve yenileme işlemi yaptırmak isteyenler için hizmet sunmaktayız.

 Elimde bulunan antika değerli mi ?

Bu soru ile sık karşılaşıyoruz. Antikanın değerli olabilmesi için geçmişin sanat özelliğini taşıması 100 yıla yakın bir eskilik, nadirlik ve eserin iyi durumda bulunması antikanın değerini arttıran özelliklerdir. Günümüzde daha yakın zamanlarda yapılmış, sanat özelliği taşıyan bazı objeler ve tablolar da antika kapsamına girmektedir. Yukarıdaki özellikleri taşıyan bir eşya "eser" sınıfına girmektedir.


Kur´an-ı Kerim ve el yazması eserler alıp satmak kanunen yasak mıdır?

Hayır. Çalıntı olmaması şartıyla her türlü elyazması eserin (Kur´an-ı Kerim, hat levhalar) yurt içinde alım satımı serbesttir. Zaman zaman medyada karşılaştığımız kaçakçılık haberleri eserlerin çalınmış olmaları ve yurt dışına gizlice çıkarılmak istenmelerinden kaynaklanmaktadır.
Elimdeki eserin fotoğrafını göndererek bilgi alabilir miyim?

İnternet veya posta aracılığıyla göndereceğiniz fotoğraflara bakarak eseriniz için bir ön değerlendirme yapabilmekteyiz. Ön değerlendirmeden iyi bir netice çıktığı takdirde, eserin kendisini mutlaka görmemiz gerekmektedir.

Arkeolojik eserler alıyor musunuz?

Kültür ve tabiat varlıklarını Koruma Yasasına göre Türkiye´de arkeolojik eserlerin alım ve satımı sadece koleksiyonerlik belgesi bulunan kimseler için serbesttir. Bu eserlerin yurt dışına çıkarılması kanunen yasaktır. Elinize tesadüfen böyle bir eser geçtiği takdirde bulunduğunuz şehirdeki arkeoloji müzesine çekinmeden müracaat edebilirsiniz. Arkeolojik eserlerin koleksiyonunun yapmak isterseniz, müzeden alınan müsaade ile koleksiyonculuk belgesi çıkarttırarak bu tip eserler toplayabilirsiniz. Bu tip koleksiyonlar, ilgili müzenin kontrolüne tabidir. Bakınız: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu


Sattığım eşyalar için vergi ödemem gerekiyor mu?

Ticari amaçla yapılmadığı takdirde, elinizde bulunan eşyaları sattığınız zaman vergi ödemezsiniz.

Türkiye antika piyasasında en çok rağbet gören eserler nelerdir?

Türk ve oryantalist ressamların tabloları, Osmanlı dönemine ait gümüşler, Fransız gümüşleri, mineli Rus gümüşleri, Sevres porselenleri, oryantalist porselen figürler, Fransız ve İngiliz mobilyaları, Beykoz işi cam objeler, el yazması eserler, Tophane objeler, nadide Türk ve Kafkas halıları, işlemeler, Osmanlı mücevherleri, Edirne işi mobilyalar....

ANTİKA : Eski zamanlardan kalma, tarihi değeri olan ve nadir bulunan eşya. Antika, İtalyanca bir kelimedir. Osmanlılarda antika yerine “Giranbaha tuhaf tefarik” (Pahası ağır, az bulunur, hoşa giden mümtaz eşya) tabiri kullanılırdı. On dokuzuncu yüzyıldan itibaren dilimizde kullanılmaya başlandı ve sonra da yerleşti.

Tarih boyunca kurulan devletlerin ata yadigarlarını muhafaza etmeleri, saklamaları, antikaya duyulan önemi arttırmıştır. Ayrıca bazı insanlarda eski eserlere karşı aşırı merak vardır. Bunların neticesinde paha biçilmez antika kolleksiyonları meydana gelmiştir. Devletlerin yıkılması, yangın, sel, deprem gibi felaketler, bunlardan pek çoğunun harab olmasına sebeb olmuştur. Bir de kıymetini bilmiyen, ata yadigarının ehemmiyetini anlamıyan mirasçıların eline düşenler tamamen elden çıkmıştır.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan yıkılışına kadar muhafaza edilebilen eserler, müzelerimizde saklanmaktadır. Bunların hepsi birer tarihtir. Kazılarda çıkan pek çok eşya, kıymetini bilemediğimiz için veya çalınarak yurt dışına kaçırılmaktadır. Pekçok eserimiz bu sebeplerden dünya devletlerinin müzelerini süslemektedir.

Günümüzde hemen hemen her devlet antika eserlerin memleket sınırları dışına çıkarılmasını yasaklamıştır. Devletler, antika eşyalarla müzeler kurup geliştirerek turizmini geliştirmek için uğraşmaktadır.

İslam, Türk, ilkçağ ve Osmanlı eserleri sayesinde yurdumuz, dünyanın en zengin antika kolleksiyonlarına sahip ülkesidir.

Antika toplayan, satın alan ve satan, yani ticaretini yapan kişilere antikacı denir. Antikacılar; tarih, sanat tarihi, arkeoloji gibi ilimlerde bilgileri olan kimselerdir. Türkiye’de 19. yüzyılda antikacılık müstakil meslek haline geldi. Daha önceleri müstakil olmamakla beraber, çeşitli eşyanın ticaretini yapan kişiler tarafından alınıp satılırdı.  


Antika eşyanın değeri, tarihi olması kadar aid olduğu dönemin sanatını yansıtmasıyla da ilgilidir. Bu bakımdan yüksek bedellerle alınıp satılmaları bu piyasayı oldukça genişletmiştir.


Değerlerini ancak uzmanların ve piyasanın tayin etmesi sebebiyle antika, kişiler ve hatta şirketler için bir yatırım aracı haline gelmiştir. Zaman zaman antika eşya alım-satımı ile uluslararası finans hareketleri hakkında iddialar ortaya atılmaktadır. 

0530 159 86 85 - 0539 655 63 63  ÖMER 

MESAJ GÖNDER
 

- antika - antika alanlar - antikacılar - müzayedeciler - müzayede evleri - antika paralar - koleksiyon - koleksiyoncular - antika dükkanı - antika mağazası -  üsküdar antikacılar sokağı - üsküdar bitpazarı - antika eşya alanlar - antika eşyalar - antikacı -üsküdarlı nurettin yıldız -

 

FİRMAMIZ HER GÜN 09:00 - 19:00 ARASI HİZMET VERMEKTEDİR.